Bali Masajı

Bali masajı Endonezya’nın Bali adasına özgü bir tekniktir. Son yıllarda verdiği yenilenme ve arınma hissi ile oldukça popülerleşmiştir. İsveç masajından esinlenilen Bali masajı saç derisinden ayak tırnaklarına kadar vücudun her noktasını rahatlatmayı amaçlar. Bali masajında terapiden olumlu sonuç almak adına değişik yağlar kullanılmaktadır. Bunlar, jojoba, monoi, susam, hindistan cevizi, ylang ylang ve gül yağlarıdır. Endonezya’ya özgü olan ve psikoloji düzelttiğine inanılan frangipani yağı ise masajın sonunda kullanılır.

Bali masajının faydaları saymakla bitmez. Vücudun rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlar, en temel hedefi budur. Kan dolaşımını hızlandırır, ayak parmaklarından saç teline kadar olan bu masaj kan dolaşımını hızlandırması sayesinde kişiye enerji katar ve rahatlama hissi verir. Çeşitli yağların kullanılması ve işlemin ufak hareketlerle ovarak yapılmasından dolayı depresyon ve strese iyi gelir. Akupresür tekniği sayesinde baş ağrılarını ciddi oranda azaltır. Gerilmiş olan kaslarımızı açar ve migrene iyi gelir.

Gene kullanılan yağlar sayesinde masajı yaptıran kişinin uykusu düzene girer, sakinlik katar. Kan dolaşımının hızlanması sebebiyle toksinler vücuttan hızlı bir şekilde atılır ve bağışıklık sistemimiz düzene girer. Düzenli yaptırıldığı takdirde Bali masajı kadınlarda kan dolaşımının azalması ve sinirleri rahatlatması sebebiyle regl dönemini düzenler ve regl öncesi sendromu hafif atlatmaya yardımcı olur. Regl sancılarını en aza indirir ve krampları ortadan kaldırır. Bali masajında aynı zamanda peeling etkisi ve taktikleri görülür, çeşitli yağlar karıştırılarak yapılan bu masaj cildin güzelleşmesine yardımcı olur ve ten rengi hafif oranda açılır. Bali masajı genel olarak bir saatte tamamlanır.

Masaj öncelikle yağlardan yapılmış olan peeling ile başlar ve bu sayede tüm ölü derilerin atılması sağlanır. Peeling’den sonra ‘boreh’ aşamasına geçilir ve bu aşamada kan dolaşımını hızlandırma amacıyla zencefil ve kırmızı biberden oluşan karışımla vücuda ovarak masaj yapılır. Ardından vücuda yoğurt maskesi sürülür ve bekletilir daha sonra bu maske çiçek özlerinden hazırlanmış su ile temizlenir. Bu temizlenmeden sonra kişi vücudunda ki toksinleri atması için sıcak ortamda bitki çayı içer. Daha sonrasında aromaterapi ve refleksoloji masajlarına geçilir. Bu aşamada hangi yağların kullanılacağına kişi karar verir. Masaja ayaklardan başlanır, bunun sebebi tüm sinirlerin ayak tabanlarında bulunmasından kaynaklanır. Refleksoloji adı verilen yöntem sayesinde vücut ayak tabanından yapılan baskı ile gevşer.

Bali masajını yaptıran kişiler riskleri göz önünde bulundurarak dikkat etmelidir. Birçok yağ çeşidi kullanıldığından dolayı, kişide alerjik fonksiyonlar görülebilir. Açık yarası, deri enfeksiyonu olanlara masaj önerilmez. Masaj yaptıran kişinin herhangi bir iç hastalığı varsa terapiste danışarak masaj yaptırılması önerilir.