İsveç Masajı

İsveç masajı Batı dünyasında en bilindik olan masaj çeşididir. Masajın en ana amacı vücuttaki kasları rahatlatmak ve gevşetmektir. Aynı zaman da ilk kez masaj yaptırmak isteyenler için İsveç masajı önerilir. İsveç masajı dünyanın hemen hemen her yerinde klasik masaj olarak bilinir. Fakat İsveç’e ait bir masaj çeşidi değildir. Bu masaj tekniği 19’uncu yüzyıl başlangıcında İsveçli fizyolog Per Henrik Ling tarafından geliştirilmiştir. Ancak tekniği şu an ki haline getiren kişi Mezger olmuştur.

İsveç masajında beş ayrı yöntem kullanılır. Bunlar sıvazlama, yoğurma, friksiyon, vibrasyon ve darbelemedir. Fakat masajı desteklemek için doğrama, yumruklama ve kupalama hareketleri de kullanılır. Sıvazlama, bölgesel olarak tek elle ve parmak içleriyle yapılır. Yoğurma, kası doğrudan ele alır ve çift elle kas sıkıştılıp baskı uygulanır. Friksiyon, başparmak, elin uçları ve elin bütünüyle uygulanır. Dokular üzerinde etkisi basınca göre değişir, terapist dokulara göre baskı uygular. Vibrasyon, genellikle bütün avuçla uygulanır. Kas spazmı çözücü etkisi vardır, titreşim yayarak yapılır. Darbeleme ise kasları uyarmak için yapılır. Eller ritmik şekilde o bölgeye doğru yavaşça çarptırılır ve kasların kendini bırakarak rahatlamasına yardımcı olur. Bu tekniklerin temel hedefi kasların ve dokuların rahatlamasıdır. Masaj sırasında aynı noktaya baskı uygulayarak kanın kalbe geri dönmesi sağlanır.

Böylece kan dolaşımı hızlanır. Terapist, parmakları, kolları ve dirsekleri ile işlemi yapar. En fazla bir saat süren masajda çeşitli masaj yağları kullanılır. İsveç masajı vücuttaki gerilimi azaltır, esnekliği arttırır. Bel ağrısına iyi gelir ve uyku kalitesini arttırır. Kan dolaşımımızın hızlanmasıyla beyaz kan hücrelerimiz de artış görülür ve bağışıklık sistemimiz güçlenir. Toksinlerin atılması sebebiyle cilt güzelleşir ve rengi açılır. Sinir sistemini sakinleştirir ve stresi büyük ölçüde azaltır. Masaj omurga nötr durumda düz duracak şekilde yapılır. Genelde uygulamaya sırt bölgesinden başlanır. Daha sonra arka bacak kollar, ön bacak ve karın bölgesi olarak devam eder. Kişi yumuşak masaj masasına yatar ve üzeri çarşaf ile örtülür.

Masajdan önce terapiste mutlaka bilgi verilmelidir. Bu bilgiler vücudun herhangi bir yerinde ağrı olup olmadığı, son birkaç hafta içerisinde iç kanama olup olmadığı, gebelik ve içsel yaralanmalardır. Kemik erimesi yaşıyorsanız İsveç masajı yaptırmanız önerilmez. Masajdan sonra kafein ve nikotinden kaçınmanız önerilir ve bu şekilde masaj etkisini arttırmanız hedeflenir. Sonraki 24 saat için koşu ve egzersiz yapmanız önerilmez. Kaslarınızın normale dönmesi için dinlenmeniz tavsiye edilir.